Bijgebouw regels: mag ik vergunningsvrij bouwen en verhuren? | Geldersche Houtbouw

Bijgebouw regels: mag ik vergunningsvrij bouwen en verhuren?

In dit artikel leest u over de regels van het bouwen van een bijgebouw.

Wilt u een bijgebouw bouwen, bijvoorbeeld om zelf te gebruiken als extra ruimte, of om deze te verhuren als bed and breakfast? Hier komen een aantal regels bij kijken! Laten we daar eens wat dieper induiken. Mag u een bijgebouw zonder vergunning plaatsen? En mag u deze verhuren als bed and breakfast? En nog veel meer praktische informatie!

TIP: Liever persoonlijk advies over het bouwen van een bijgebouw? Neem dan contact op met Geldersche Houtbouw. Wij nemen het vergunningsproces voor u uit handen.

Wat is een bijgebouw?

Wat is een bijgebouw?

Een bijgebouw is een bouwwerk dat altijd voorzien is van een eigen ingang, en die niet toegankelijk is vanuit het hoofdgebouw. Het kan dus bijvoorbeeld wel tegen het hoofdgebouw aangebouwd worden, zolang het maar gescheiden is met een muur, en niet toegankelijk is vanuit daar. Een bijgebouw is dus iets anders dan een uitbouw of aanbouw.

Is een overkapping een bijgebouw?

Is een overkapping een bijgebouw?

Pas als deze voorzien is van twee of meer gesloten wanden én een dak heeft. De onderstaande regels zijn dan van toepassing voor vergunningsvrij bouwen. Heeft deze minder dan twee gesloten wanden, dan kunnen in uw gemeente uitzonderlijke regels gelden die u daar na kunt vragen.

Wat is het doel van een bijgebouw?

Wat is het doel van een bijgebouw?

Een bijgebouw kan bijvoorbeeld dienen als garage, schuur of tuinkamer. Daarnaast wordt het ook wel eens als gastenverblijf (eigen gebruik) of bed and breakfast / vakantiehuis ingezet (verhuur). Op die regels omtrent verhuur gaan we zo nog wat dieper in.

Vraag direct een vrijblijvende offerte voor uw nieuwe houten bijgebouw aan

Bent u enthousiast geworden en benieuwd wat Geldersche Houtbouw voor u kan betekenen? Vraag nu een vrijblijvende offerte aan voor uw nieuwe houten bijgebouw!

Wij begrijpen dat het kiezen van het perfecte bijgebouw een belangrijke beslissing is, en we willen u graag helpen bij elke stap van het proces. Met onze jarenlange ervaring en vakmanschap zorgen we ervoor dat uw houten bijgebouw aan al uw wensen voldoet, of het nu gaat om extra opbergruimte, een gezellige buitenlounge of een multifunctionele werkruimte.

Laat ons weten wat uw ideeën zijn, en ons team staat klaar om een op maat gemaakte offerte voor u samen te stellen. Wacht niet langer en laat uw tuindromen werkelijkheid worden met Geldersche Houtbouw!

 

Stap 1 van 2

Afmetingen
Sleep bestanden hierheen of
Max. bestandsgrootte: 64 MB.
  Mag ik een bijgebouw vergunningsvrij bouwen?

  Mag ik een bijgebouw vergunningsvrij bouwen?

  Om snel te controleren of u zonder vergunning een bijgebouw mag plaatsen, kunt u het beste de Vergunningscheck van de overheid doen. Ook kunt u dit navragen bij de gemeente. Voldoet uw bouwwerk aan een aantal voorwaarden? Dan is de kans groot dat u vergunningsvrij uw bijgebouw mag plaatsen.

  Vergunningsvrij bijgebouw – voorwaarden

  Doe bij twijfel navraag bij de gemeente. Voldoet uw bijgebouw niet aan de voorwaarden, dan heeft u uiteraard wel de optie om een vergunning aan te vragen.

   

  1. Locatie

  Bijgebouw staat op achtererf en is op die manier dus niet belemmerend voor het uitzicht vanaf de openbare weg. Ook bouwt u niet bij een beschermde woning of monument. U houdt zich aan het bouwbesluit.

   

  2. Maximaal te bebouwen gebied

  U voldoet aan het maximaal te bebouwen gebied voor vergunningsvrij bouwen. De cijfers gelden voor het volledige erf en zijn afhankelijk van de omvang daarvan.

  • Tuin 100m2 of kleiner: helft gebied bebouwen.
  • Tuin 100m2 tot 300 m2: helft gebied + 20% van deel dat groter is dan 100 m2.
  • Tuin groter 300 m2: helft gebied + 10% van deel dat groter is dan 200 m2 (in totaal maximaal 150 m2).

   

  3. Maximale hoogte van bijgebouw

  Uw bijgebouw voldoet aan de regels voor maximale hoogte, die afhangen van de afstand tot het hoofdgebouw.

  • Binnen 4 meter van hoofdgebouw: maximaal 30 centimeter boven de vloer van de eerste bouwlaag. Bij bungalow (één verdieping) geldt bovenkant woning als max.
  • Vanaf 4 meter van het hoofdgebouw: tot 3 meter hoog bouwen. Bij schuin dak van maximaal 55 tot maximaal 5 meter hoog (zie volgende regel)

   

  4. Afstand tot perceelgrens invloed op hoogte

  Indien het bijgebouw minimaal 4,25 meter van de erfgrens afstaat, is deze regel niet van toepassing. Anders houdt u de volgende formule aan voor het berekenen van de maximale hoogte. Bij afstand tot de openbare ruimte altijd 1 meter afstand als minimum. 

   

  Hoogte bijgebouw erfgrens buren – formule:

  • Maximale hoogte bijgebouw = (afstand tot erfgrens in meters x 0,47) + 3.

  Voorbeeld: schuur komt 2 meter van erfgrens: (2×0,47) = 0,94 cm + 3 m = 3,94 meter hoog.

  Vraag direct een vrijblijvende offerte voor uw nieuwe houten bijgebouw aan

  Bent u enthousiast geworden en benieuwd wat Geldersche Houtbouw voor u kan betekenen? Vraag nu een vrijblijvende offerte aan voor uw nieuwe houten bijgebouw!

  Wij begrijpen dat het kiezen van het perfecte bijgebouw een belangrijke beslissing is, en we willen u graag helpen bij elke stap van het proces. Met onze jarenlange ervaring en vakmanschap zorgen we ervoor dat uw houten bijgebouw aan al uw wensen voldoet, of het nu gaat om extra opbergruimte, een gezellige buitenlounge of een multifunctionele werkruimte.

  Laat ons weten wat uw ideeën zijn, en ons team staat klaar om een op maat gemaakte offerte voor u samen te stellen. Wacht niet langer en laat uw tuindromen werkelijkheid worden met Geldersche Houtbouw!

  Stap 1 van 2

  Afmetingen
  Sleep bestanden hierheen of
  Max. bestandsgrootte: 64 MB.
   Bijgebouw woonbestemming: hoe zit dat?

   Bijgebouw woonbestemming: hoe zit dat?

   Wonen in bijgebouw, mag dat? Een vraag die veel mensen zich stellen. Zo wilt u misschien al een extra optie inbouwen voor als u later hulpbehoevend bent (mantelzorg), of wilt u een van uw kinderen in het bijgebouw laten wonen. Vaak mag wonen in een bijgebouw mits deze op een deel van het perceel staat waar wonen is toegestaan, en als deze maximaal 4 meter van het hoofdgebouw afstaat. Dan mag het vaak wel. 

   Mits het bestemmingsplan dit niet uitdrukkelijk verbiedt én de ruimte voldoet aan bepaalde eisen die gelden om iets als woonfunctie te kunnen bestempelen (zoals lichttoetreding, isolatie en verwarming).

   Slapen in bijgebouw, mag dat?

   Slapen in bijgebouw, mag dat?

   Indien het bijgebouw aan de woonbestemming eisen voldoet, mag u er slapen. In andere gevallen mag u dit officieel niet. Gebruikt u deze echter als logeerkamer voor familie, of een slaapfeestje eens in het jaar, dan zal daar vast geen haan naar kraaien.

   Bijgebouw verhuren als vakantiewoning, mag dat?

   Bijgebouw verhuren als vakantiewoning, mag dat?

   Een bed and breakfast in bijgebouw opzetten om deze te verhuren mag wel, mits deze voldoet aan de eisen voor woonbestemming / slapen. U heeft hier wel een vergunning voor nodig, dus doe zeker navraag bij de gemeente.

   Bijgebouw bouwen en voldoen aan de regels? Geldersche Houtbouw!

   Bijgebouw bouwen en voldoen aan de regels? Geldersche Houtbouw!

   We snappen dat het allemaal wat ingewikkeld is met al die verschillende regels en uitzonderingen. We geven u graag persoonlijk advies op basis van uw situatie. Wij zorgen ervoor dat uw bijgebouw aan uw wensen voldoet, en nemen indien wenselijk en nodig tevens het vergunningsproces voor u uit handen. Neem contact met ons op voor meer informatie, plan een showroombezoek of vraag een vrijblijvende offerte aan voor het bouwen van uw bijgebouw op maat.

   Wat zeggen klanten over ons

   Geeft ruimte. Voor elkaar. Om te genieten.

   Realistische visuals
   Realistische visuals
   Het eindresultaat is tekenend voor u.
   3000+ gebouwen
   3000+ gebouwen
   Deze ervaring telt door in ieder project.
   Hoge bouwsnelheid
   Hoge bouwsnelheid
   Moderne, gecontroleerde productie.
   Hoge waardering
   Hoge waardering
   Een 9+ door meer dan 900 klanten.